Muzikál se jako nástupce opery a hlavně operety prosazuje od 20. let 20. století. Tento divadelní žánr, který kombinuje hudbu, zpěv, tanec a dramatický příběh, se stal výrazným fenoménem nejen na scénách velkých metropolí, ale i v menších městech po celém světě. Spojením evropské tradice hudebního divadla s vlivy americké populární hudby, především jazzu a později rocku a popu, vznikla zcela nová forma zábavy, která dokázala oslovit široké publikum včetně dětí.
Po druhé světové válce se muzikál rozšířil a dobyl celý svět, přičemž některé jeho melodie se staly skutečnými evergreeny. Mezi ikonické muzikály, jejichž písně zlidověly, patří například West Side Story, My Fair Lady, Hello, Dolly!, Hair nebo Fantom opery. Úspěch tohoto žánru vedl i k rozvoji muzikálů pro děti, které postupně získávají své pevné místo v repertoáru divadel po celém světě.
Rodinné muzikály: Od filmových hitů k divadelním jevištím
Není divu, že se objevily i muzikály pro mladší nebo vyloženě dětské publikum. Vzhledem k tomu, že děti do divadla chodí zároveň se svými rodiči, se autoři snaží o komplexní zábavu pro celou rodinu. Specifickým rysem těchto "rodinných" muzikálů je to, že existují dříve ve filmové verzi (obvykle animované), a teprve po úspěchu filmu následuje i verze divadelní - u "dospěláckých" muzikálů to totiž bývá naopak: napřed divadlo, pak film.
Jedním z prvních úspěšných muzikálů tohoto typu je The Wizard of Oz (Čaroděj ze země Oz, 1942) o malé Dorotce bloudící pohádkovou zemí spolu s robotem, strašákem a zbabělým lvem. Zvláště v Americe je tento příběh dodnes velmi populární, což potvrzují četné odkazy a narážky napříč uměleckou produkcí.
Další známé muzikály pro děti jsou třeba The Sound of Music (Za zvuků hudby, 1959), na skutečných událostech postavený příběh vychovatelky v rodině ovdovělého námořního kapitána, který nakonec musí uprchnout před nacistickým terorem do Švýcarska. Vychovatelkou je také Mary Poppins, hrdinka oblíbené dětské knížky a později i muzikálu (1964), která si své svěřence získá bezprostředností a výstředními nápady. V roce 1954 měl premiéru muzikál Peter Pan na motivy knížek o “věčném chlapci” s nadpřirozenými schopnostmi, zažívajícím dobrodružné eskapády v exotickém prostředí kouzelného ostrova - je to tedy něco i pro kluky. Zajímavé je, že v muzikálu jej ztělesňuje herečka.
Hudební géniové dětských muzikálů od Disneyho hitů po moderní klasiky
Jedním z nejúspěšnějších skladatelů muzikálů pro děti a mládež je Alan Menken, spoluautor filmových hitů The Little Mermaid (Malá mořská víla, 1989), Beauty And The Beast (Kráska a zvíře, 1991), Aladdin (1992), Pocahontas (1995), Tangled (Na vlásku, 2010). Rozvíjí tradici klasického “symfonického” muzikálového zvuku, kterou kombinuje s moderním popovým zvukem a neomylným citem pro chytlavou melodii. K těmto devadesátkovým disneyovským produkcím můžeme připočíst ještě The Lion King (Lví král, 1994) s hudbou Eltona Johna, o tři roky později převedeného do divadelní podoby. Mimochodem, je to dnes nejvýdělečnější broadwayský muzikál všech dob, když předstihl i Fantoma opery!
K oblíbeným dětským muzikálům z poslední doby patří Matilda (2010) na motivy knížky Roalda Dahla o dívce, která chybějící rodičovskou lásku kompenzuje četbou knih. Dahl je také autorem knihy Karlík a továrna na čokoládu, která se dočkala už tří filmových zpracování (1971, 2005 s J. Deppem v hlavní roli a hudbou D. Elfmana, 2023) a také divadelní verze.
Fotografie z muzikálu pro děti Matilda, zdroj mdb.cz
Nejmladší generace si pak obzvláště oblíbily animovaný muzikál Frozen (Ledové království, film 2013, muzikál 2018) s výrazným hitem “Let It Go”, nebo hip-hopový muzikál Hamilton (2015), který originálním způsobem zobrazuje historické postavy zakladatelů USA, přičemž kombinuje klasický muzikálový zpěv a rap.
Dětské muzikály na českých scénách: Od klasiky po moderní autorské projekty
V Čechách se stabilně věnuje produkci muzikálů pro děti Hudební divadlo Karlín. Za posledních deset let vytvořilo již celou sérii původních autorských představení. Jsou to buď adaptace známých pohádek (Zlatovláska, Sněhová královna, Anděl Páně), nebo využívají populárních televizních postaviček (Dobrodružství Fidlíka a Violenky a navazující Kamarádi tety Květy). Zcela původním projektem je Kapka medu pro Verunku. Tento pohádkový příběh s lehkým ekologickým ponaučením se s úspěchem hraje už od roku 2012.
Také další pražská muzikálová scéna, Divadlo Hybernia, má na programu dětské muzikály, na rozdíl od Karlína je však přebírá ze zahraničí. V současné době (2024) zde můžete shlédnout Madagaskar jr. podle oblíbené animované série, v němž čtveřice zvířecích přátel zažívá na cestách nová dobrodružství. Dále se hraje Tarzan se slavným hrdinou v džungli s hudbou Phila Collinse. Zajít s dětmi můžete také na Into the Woods jr., muzikál legendárního Stephena Sondheima (mj. autora libreta k West Side Story). Příběh vychází z klasických pohádek bratří Grimmů, které však rafinovaným způsobem propojuje a aktualizuje.
Pražské Divadlo Bez zábradlí také nasazuje do programu dětské muzikály: v současnosti je to Lotrando a Zubejda, z dřívějších inscenací můžeme zmínit třeba Ferdu Mravence nebo Ať žijí duchové!. Divadlo Lucie Bílé hraje pro menší děti představení Karol a Kvído: Nerozlučná dvojka na výletě, vytvořené z písniček této dvojice, kterou si děti a rodiče oblíbili díky YouToube videím. Divadlo Radka Brzobohatého má na programu muzikál Čarodějnice Bordelína o anarchistické čarodějnici rozsévající ve svém okolí zábavný nepořádek. Rock Opera Praha připravila adaptaci klasické Exupéryho knížky Malý princ ve svém obvyklém tvrdě rockovém stylu. Pokud hledáte pro své děti něco trochu jinačího, Strašnické divadlo připravilo Mystický hudební příběh - PROPOJENÍ, což je muzikálový příběh o protikladech a hledání rovnováhy mezi nimi - dvě nadpozemské bytosti vedou filozofickou disputaci o povaze světa.
Muzikál pro děti Lotrando a Zubejda, zdroj obrázku kdykde.cz
Městské divadlo Brno se také v posledních letech věnuje intenzivně muzikálům pro děti a mládež. Mimochodem, tato scéna má už i vlastní muzikálovou školu pro děti od 6 do 14 let! V současnosti zde mají na programu výše zmíněné Matildu a Mary Poppins, a také Heidi, známý příběh o dobrosrdečné dívce ze švýcarských hor.
Plzeňské divadlo J. K.Tyla uvádí původní autorský muzikál Kozí válka (hudba Dalibor Bárta) o boji klukovských part na konci 2. sv. války, kdy se děti musí vyrovnat s převratnými dějinnými událostmi.
Slovo závěrem
Muzikál je tedy evidentně stále živý a rozvíjející se žánr i mezi nejmladší generací diváků a posluchačů. Svědčí o tom i vysoký počet nejrůznějších (polo)amatérských a školních představení, které u nás vznikají. Vzrušená atmosféra doprovázející vznik těchto inscenací, se vším tím koktejlem emocí, které k tomu patří, je koneckonců námětem filmu (a později seriálu) High School Musical (Muzikál ze střední, 2006). I když je to klišé, platí tady absolutně, že to jsou zážitky na celý život!
Mohlo by vás také zajímat: