Organizace Dnes pomáhám letos při Majálesovém běhu poprvé vyzkoušela prostřednictvím smsticketu prodej ve vlnách, SMS oslovení běžců z minulých ročníků a cílenou propagaci na sociálních sítích. Díky tomu se podařilo během krátké doby překonat původní cíl a zdvojnásobit, jak počet registrací, tak i celkový výtěžek z akce. V článku se dozvíte, jaké kroky k tomuto výsledku vedly a co organizátorům fungovalo nejlépe.
Prodej ve vlnách
Jedním z kroků, který výrazně přispěl k lepšímu výsledku, byl prodej registrací ve vlnách. Startovné bylo nastavené po týdnech a postupně se navyšovalo od 210 Kč až na 395 Kč, což motivovalo běžce k dřívějšímu nákupu.
Zatímco v předchozích letech se běžně prodalo okolo 150 registrací, letos se jejich počet podařilo více než zdvojnásobit. Pomohl i dřívější start předprodeje, který byl spuštěn 15. března, tedy necelý měsíc před samotným během konaným 11. dubna.

První vlna
Nejsilnější byla hned první prodejní vlna, která probíhala od 15. do 23. března 2026. Během několika dnů se v ní prodalo celkem 132 registrací, tedy téměř polovina všech prodaných vstupenek.
Ukázalo se tak, že cenová motivace fungovala velmi dobře. Startovné v první vlně stálo pouze 210 Kč, navazovalo na cenu z předchozího ročníku a pro běžce představovalo nejvýhodnější možnost registrace.
Pro pořadatele bylo velkou úlevou, že se už během prvního týdne podařilo naplnit potřebnou kapacitu a zajistit zajímavý výtěžek akce.
Současně byl zveřejněn také příspěvek na IG a FB upozorňující na blížící se konec první prodejní vlny. Celá komunikace pracovala především s fotografiemi mladých běžců a studentů, čímž cílila na mladší a aktivní publikum.
SMS kampaň během 1. vlny
Během první vlny využil organizátor také SMS kampaň, v rámci které oslovil běžce z předchozích ročníků, celkem 342 kontaktů. Po rozeslání SMS se během následujících dvou dnů prodej vyšplhal na 50 vstupenek. Statistiky měření URL navíc ukázaly 34 prokliků na odkaz se vstupenkami, což odpovídá přibližně 10 % míře prokliku.
V porovnání s běžnými marketingovými kanály jde o velmi silný výsledek. Zatímco e-mailing se běžně pohybuje kolem 2 až 5 % proklikovosti a organické příspěvky na sociálních sítích mají často ještě nižší dosah i engagement, SMS kampaně dlouhodobě patří mezi nejefektivnější formy přímého oslovení zákazníků.

Shrnutí první vlny
- 132 prodaných registrací
- silný efekt cenové motivace
- nárůst prodeje i po SMS kampani
Druhá vlna
Druhá prodejní vlna plynule navázala na úspěšný start předprodeje. Cena registrace se v této fázi zvýšila na 250 Kč, přesto zájem o akci zůstával silný. V období od 24. března do 30. března se prodalo dalších 80 vstupenek, což organizátorům potvrdilo, že dobře nastavená cenová strategie funguje i po skončení nejvýhodnější první vlny.
Zajímavé bylo také sledovat vývoj prodejů. Největší nárůst registrací byl zaznamenán vždy několik dní před ukončením dané cenové vlny. Organizátoři proto propagaci cíleně směřovali právě na období těsně před zdražením registrací. Tento princip se osvědčil jak během první, tak i druhé vlny a pomohl motivovat běžce k rychlejšímu nákupu za výhodnější cenu.
Další příspěvek na Instagramu a Facebooku tentokrát upozorňoval na druhou vlnu registrací a komunikoval zvýhodněné startovné 250 Kč platné do konce března. Také v tomto případě byly v příspěvku použity autentické fotografie účastníků běhu a výzva k registraci prostřednictvím tlačítka „Další informace“.
Shrnutí po druhé vlně
- dalších 80 registrací
- potvrzení fungující cenové strategie
- největší nárůst prodeje vždy na konci vlny před zdražením
Třetí vlna
Vzhledem k tomu, že se v období od 16. března do 30. března 2026 prodalo celkem 212 vstupenek a pořadatelům se tak podařilo překonat původně stanovený cíl prodat alespoň 200 registrací, proběhla třetí prodejní vlna bez podpory samostatně propagovaného příspěvku.
Organizátoři zároveň chtěli ověřit, zda bude prodej pokračovat úspěšně i bez intenzivnější podpory na sociálních sítích. Cena registrace se v této vlně zvýšila na 335 Kč.
Propagace události na Facebooku
Během této vlny zůstala v propagaci pouze samotná událost vytvořená přímo na Facebooku, která byla aktivně podporována od 26. března do 9. dubna 2026. Pro její propagaci byla zvolena kampaň využívající jednotný vizuální styl Majálesu, pod jehož značkou byl běh pořádán.
Reklama se zobrazovala na Facebooku i Instagramu, konkrétně ve formátu klasického příspěvku, instagramového feedu a vertikálních stories. Komunikace byla tentokrát zaměřena především na základní informace o akci, tedy termín konání, místo závodu a možnost registrace prostřednictvím odkazu na nákup vstupenek.
I přesto, že v týdnu od 31. března do 6. dubna 2026 nebyl zveřejněn žádný nový příspěvek a cena registrace se zvýšila o více než 30 %, prodalo se dalších 46 vstupenek. Ukázalo se tak, že dobře nastavený předprodej, průběžná komunikace v předchozích týdnech i samotná propagace události dokázaly udržet zájem o akci i bez další výraznější podpory.
Celkový prodej se vyšplhal na 258 vstupenek a výtěžek z online prodeje přesáhl 60 000 Kč.
Efekt dlouhodobé propagace události
Zpětné vyhodnocení kampaně ukázalo, že nejlepších výsledků dosahovala právě dlouhodobá propagace samotné události. Ta běžela déle než dva týdny a postupně si vybudovala vyšší dosah i větší zapojení uživatelů. Kampaň dosáhla nadprůměrného CTR (míry prokliku) 2,62 % a zároveň velmi nízké ceny za proklik 1,73 Kč.
V tomto případě se ukázalo, že dlouhodobá propagace Facebook události může být efektivnější než krátkodobé propagování jednotlivých příspěvků, a to i při nižším rozpočtu.

Poslední (čtvrtá) vlna
Dne 7. dubna 2026 byl zveřejněn poslední propagovaný příspěvek. Tentokrát už komunikace nebyla zaměřena na končící předprodej za zvýhodněné startovné, ale na symbolický počet zbývajících míst. Kapacitu akce bylo možné v smsticketu průběžně upravovat a vzhledem k tomu, že počet registrací už výrazně překročil hranici 250 vstupenek, stanovili si organizátoři nový cíl, a to překonat hranici 300 registrací. Komunikace byla tentokrát postavena především na vytvoření pocitu naléhavosti a upozorňovala na poslední volná místa v závodu.
Shrnutí z poslední vlny
- překonání hranice 300 registrací
- dalších 43 prodaných vstupenek
- výtěžek přes 70 000 Kč
- vyhodnocení efektivity a nízké ceny u propagování samotné události
Závěrečné vyhodnocení kampaně
Závěrečné vyhodnocení kampaně ukázalo, jak velkou roli sehrála kombinace dlouhodobé propagace, správně nastaveného cílení a aktivního zapojení partnerů i organizátorů na sociálních sítích.
Díky analytickým nástrojům v smsticketu bylo možné detailně sledovat nejen výkon reklamních kampaní a zdroje návštěvnosti, ale také chování návštěvníků během celého předprodeje.
Data zároveň potvrdila, že i s relativně nízkým rozpočtem lze při dobře nastavené komunikaci dosáhnout zajímavých výsledků.
Celkové náklady
Celkové náklady na kampaně na Facebooku a Instagramu vyšly zaokrouhleně na 2 000 Kč. Jedná se čistě o investici do sponzorovaných příspěvků, které byly na profilu Dnes pomáhám krátkodobě sponzorovány za účelem zvýšení dosahu, zejména v období před zdražením registrací.
Ukázalo se také, že krátkodobé kampaně s malým rozpočtem často nedostanou dostatek času pro optimalizaci reklamy. Výkon krátkodobých kampaní tak bývá zpravidla slabší a zároveň dražší než u dlouhodobější propagace.
Přesto měly tyto krátkodobé propagace svůj význam především z pohledu budování povědomí o akci. Reklamy pomáhaly udržovat běh „Běžím se srdcem Majálesu“ v povědomí lidí, připomínaly blížící se zdražení registrací a oslovovaly nové potenciální účastníky.
Velkou výhodou byla také možnost pracovat s databází předchozích účastníků, díky které mohl pořadatel prostřednitvím smsticketu oslovovat běžce z minulých ročníků pomocí SMS kampaní.
Placená propagace jako investice, ne náklad
Mnoho pořadatelů má z placené propagace obavy a vnímá ji spíše jako zbytečný náklad. Případ Majálesového běhu ale ukazuje, že i relativně malá investice může mít velmi dobrou návratnost. Už nízké částky vložené do propagace pomáhají budovat povědomí o akci, oslovovat nové návštěvníky a připomínat se lidem, kteří o účasti teprve uvažují.
Nejde jen o okamžitý prodej vstupenek, ale také o dlouhodobé budování značky akce a komunity kolem ní, což se může pozitivně projevit i v dalších ročnících.
Jaké bylo zacílení kampaně
Správné zacílení reklamy hraje při propagaci akcí klíčovou roli. V případě Majálesového běhu byla veškerá propagace, včetně samotné události, cílená na uživatele z Brna a okolí do vzdálenosti 40 kilometrů. Věková hranice byla nastavena od 18 let a reklama se zobrazovala lidem se zájmem o běh, sport, lehkou atletiku, běžecké závody nebo studentské a rodinné aktivity.
Součástí nastavení bylo také automatické rozšiřování publika pomocí funkce Advantage+, díky které mohl Facebook a Instagram reklamu zobrazovat i dalším uživatelům, u nichž algoritmus vyhodnotil pravděpodobný zájem o danou akci.
Cílem bylo oslovit nejen aktivní běžce, ale také širší skupinu lidí se vztahem ke sportu a pohybu.
Výsledky kampaně v číslech:
- 301 registrací
- více než dvojnásobný počet prodaných vstupenek oproti předchozím ročníkům
- výtěžek přes 70 000 Kč
- reklamní rozpočet přibližně 2 000 Kč
- přibližně 10% míra prokliku u SMS kampaně
- 3 911 unikátních návštěv stránky akce
- CTR 2,62 % a cena za proklik 1,73 Kč u dlouhodobé propagace Facebook události
Jaké nástroje od smsticketu pomohly
Pořadatel pro kampaň využil následující funkce:
1. Stránka akce, QR kód a propojení s Facebook událostí.
Při propagaci organizátoři využívali stránku akce, na které návštěvníci našli všechny důležité informace o běhu na jednom místě. Zároveň právě tato stránka sloužila i jako hlavní odkaz pro registraci a nákup vstupenek.
Výhodou bylo také automaticky generované QR kódové propojení na stránku akce, které bylo možné jednoduše využít v online komunikaci.
2. Nákupní formulář na míru
Součástí stránky akce byl také nákupní formulář upravený na míru potřebám pořadatele. Návštěvníci si v něm mohli během registrace jednoduše zvolit délku trasy, kterou chtějí absolvovat. Formulář zároveň obsahoval povinné vyplnění jména účastníka, což se ukázalo jako velmi praktické zejména při nákupu více registrací najednou nebo v případech, kdy vstupenku kupoval někdo za jiného běžce.Velkou výhodou byla také možnost snadného exportu těchto údajů pro dodavatele časomíry, což pořadateli výrazně usnadnilo organizaci celé akce.
3. Statistiky návštěvnosti
Prostřednictvím stránky akce mohl pořadatel zároveň sledovat statistiky návštěvnosti a vyhodnocovat, jaký podíl na celkové návštěvnosti měly propagované příspěvky. Díky statistickému panelu v smsticketu bylo možné zjistit, že celkový počet unikátních návštěv dosáhl 3 911. Unikátní návštěva přitom nezahrnuje opakované návštěvy stejného uživatele.

Celkový počet návštěv pak dosáhl 3 948, přičemž toto číslo už zahrnuje i vracející se návštěvníky. Přímo z placených kampaní přišlo celkem 553 návštěvníků, což odpovídá přibližně 14 % celkové návštěvnosti. Tyto údaje mohl pořadatel sledovat díky nastaveným UTM parametrům.
Přehled největších zdrojů návštěvnosti
Z přehledu návštěvnosti vyplynulo, že nejvíce návštěvníků přicházelo z Instagramu (23,5 %), následovaného portálem smsticket.cz (21,8 %) a Facebookem (16,3 %). Klíčovou roli v úspěšnosti dosahu na sociálních sítích hrál silný profil organizace Dnes pomáhám a zároveň spolupráce se značkou Majáles.
Významně pomohl také samotný tým Majálesu, stejně jako brněnské univerzity a školy, které se do běhu každoročně zapojují a sdílejí informace o akci mezi své sledující. Právě tato dlouhodobá spolupráce výrazně přispívá k dobrému dosahu celé kampaně.
Významnou roli hrálo také organické vyhledávání přes Google (12,5 %). Menší, ale stále důležité zastoupení měly odkazy z partnerských webů, například bezeckyzavod.cz a Masarykova univerzita (muni.cz). Ukázalo se tak, že propagace akce prostřednictvím relevantních externích webových stránek může být dalším důležitým zdrojem návštěvnosti a nových registrací.
Nejsilnější zdroje návštěvnosti akce:
| Zdroj | Návštěvníci | % |
|---|---|---|
| instagram.com | 928 | 23,5 % |
| smsticket.cz | 859 | 21,8 % |
| facebook.com | 643 | 16,3 % |
| nelze zjistit | 617 | 15,6 % |
| google.com | 492 | 12,5 % |
| bezeckyzavod.cz | 166 | 4,2 % |
| muni.cz | 159 | 4,0 % |
Co stojí za úspěchem kampaně
Celá případová studie zároveň potvrzuje jednu důležitou věc. Úspěch akce vždy stojí především na samotném pořadateli, jeho aktivitě, správně nastavené propagaci a schopnosti zapojit do komunikace také partnery a další spolupracující strany.
V případě Majálesového běhu sehrála důležitou roli právě spolupráce s Majálesem, univerzitami a dalšími skupinami lidí, které akci aktivně sdílely mezi své sledující.
Kombinace aktivního přístupu pořadatele, spolupráce partnerů a vhodně zvolených nástrojů se v případě Majálesového běhu ukázala jako klíč k úspěšnému prodeji i rekordnímu výtěžku akce.
Podpora dobročinných organizací Tato případová studie vznikla v součinnosti s organizací Dnes pomáhám, které děkujeme za možnost sdílet zkušenosti a data z propagace Majálesového běhu.
Smsticket dlouhodobě podporuje neziskové a dobročinné organizace, kterým nabízí zvýhodněné podmínky a nižší provize z prodeje vstupenek. Cílem je pomáhat projektům, které mají pozitivní společenský dopad, a zároveň jim usnadnit organizaci i propagaci jejich akcí.
Úvodní fotka je od Sáry Šandrové z letošního ročníku události Běžím se srdcem Majálesu.