Letos sedmdesátiletý Ludovico Einaudi je jedním z nejúspěšnějších skladatelů dneška. Jeho hudba se pohybuje na pomezí vážné a populární hudby; většinou je stylově řazena jako neo-classical (český "neoklasická hudba"). To je trochu zavádějící, protože pojem neoklasicismus označuje styl některých skladatelů 20. století (např. I. Stravinskij, F. Poulenc, B. Martinů, S. Prokofjev, B. Britten aj.). To zvláště mladšímu publiku a lidem, kteří o hudbě píší - zdá se - nevadí, protože tyto skladatele a jejich tvorbu znají jen málo, nebo spíše vůbec. Mezi další výrazné tvůrce tohoto “současného” neo-klasicismu patří Nils Frahm, Olafur Arnalds, Hania Rani, Max Richter, Erland Cooper, Joep Beving či předčasně zamřelý Jóhan Jóhannsson; asi by k nim šlo připojit i některé filmové skladatele v čele s Hansem Zimmerem.
V jednoduchosti je síla
Zajímavé je, že skoro všichni tito tvůrci staví - stejně jako Einaudi - na klavírním zvuku, k němuž přidávají smyčcové nástroje a/nebo elektroniku (syntezátory). Dalšími spojujícími znaky jsou: jistá “cinematičnost”, tedy potenciál hudby evokovat atmosféru, obrazy, případně děj; dále pak tíhnutí ke klidnému až melancholickému, jaksi “nordickému” výrazu (mnoho těchto tvůrců pochází ze severských zemí).
Dále se u Einaudiho mluví o vlivu minimalistické či ambientní, případně new-age hudby. To dává smysl, protože jeho skladby jsou hudebně jednoduché, vystačí si s pár akordy, přesněji řečeno s jejich opakováním stále dokola, a s výraznou, dobře zapamatovatelnou melodií. Když si pustíte klavírní hudbu žijícího klasika minimalismu Philipa Glasse, je to vlastně Einaudi, ale bez těch jeho podmanivých melodií.
Od konzervatoře k filmu
Ludovico Einaudi se narodil roku 1955 v Turíně. Pochází z dobře situované rodiny, jeho dědeček byl italským prezidentem (1948-1955). Hudební geny pak zdědil spíše z matčiny strany. Vystudoval milánskou konzervatoř, nějakou dobu pak studoval u slavného italského avantgardisty Luciana Beria, který ho ovšem nijak nenutil do moderního výrazu. V 80. letech si Einaudi pomalu hledal svůj styl, skládal hudbu pro tanec a divadlo. V 90. letech vytvořil několik filmových soundtracků, nejdříve pro italské režiséry, po r. 2000 i pro světové. Nikdy ovšem nepracoval pro hollywoodskou produkci. Asi nejznámější z jeho portfolia je francouzský film Intouchables (“Nedotknutelní”) z r. 2011 o nečekaném přátelství mezi paraplegikem z vyšších společenských vrstev a jeho pečovatelem z předměstí plného přistěhovalců.
Zdroj obrázku: www.abc.net.au
Album Le Onde a další úspěšné skladby
Velký ohlas zaznamenalo sólové, ryze klavírní album Le Onde (tedy “Vlna”) z roku 1996, inspirované románem Vlny od modernistické spisovatelky Virginie Woolfové. Deska se dostala na vrchol žebříčků ve Velké Británii a Itálii. Einaudi zde definitivně našel svůj rafinovaně jednoduchý styl. Následující alba, např. úspěšné Divenire (2006) kombinují klavír se smyčci, elektronikou a exotickými nástroji jako arménský duduk nebo africká kora. Ke strmému nárůstu popularity přispělo hojné používání Einaudiho skladeb v televizních pořadech (Top Gear, sportovní přenosy), reklamách (Sony, Vodafone, British Airwaves) a dokumentech (např. pro BBC).
Povzbuzen úspěchem začal Einaudi vystupovat i naživo; ukázalo se, že navzdory tiché a introvertní povaze jeho hudby posluchači jeho koncerty vyhledávají. Vyšlo také několik live nahrávek, např. La Scala Concert 03.03.03 nebo Live in Prague. A protože zájem o koncerty s Einaudiho hudbou je velký, hrají jeho skladby i další pianisté. Atmosféru přitom často dotváří působivé nasvícení scény stovkami svíček.
Hudba Ludovica Einaudiho překonává hranice žánrů, jazyků i kontinentů. Ať už si ji pustíte doma, nebo navštívíte koncert plný světel a ticha, pokaždé v ní objevíte něco nového. Možná právě to je důvod, proč se z tohoto nenápadného Itala stal světový fenomén.
Mohlo by vás také zajímat:
- Životopisné filmy o hudebnících
- Relaxační hudba: objevte nejlepší interprety
- Hans Zimmer - legenda filmové hudby
- Vážná hudba: tipy pro začínající posluchače
- Hudba na svatbu: písně a jejich příběhy
Pořádáte koncerty nebo jiné akce s živou hudbou? Chcete být lépe vidět a oslovit víc fanoušků? Napište nám na poradatel@smsticket.cz a my vám rádi pomůžeme.