Vodojemy na Žlutém kopci v Brně: magie ukrytá pod povrchem

Díky součinnosti památkářů, architektů a osvícených politiků a magistrátních úředníků má Žlutý kopec v Brně novou atrakci - monumentální a magické prostory bývalých vodojemů. Pojďme si ale napřed říct něco o jejich historii.

První vodojem: Protiklenby a evropský unikát

V roce 1869 brněnští radní schválili projekt nového městského vodovodu. Jeho součástí byla také stavba tří vodojemů, umístěných na Žlutém kopci na Starém Brně. První z nich byl postaven podle projektu anglického stavitele Thomase Docwryho v r. 1874. Jedná se o unikátní dílo evropského významu. Jeho podlaha není rovná, tvoří ji tzv. protiklenby, což zajišťuje vyváženou statiku celku. Je tvořen ze speciálních, ručně vyráběných cihel, vypalovaných při teplotách nad 1000 °C (podobné cihly byly použity např. při stavbě Červeného kostela). Jeho rozměry jsou 45 x 45 metrů, výška klenby je 6,5 m, celkový objem zhruba 9,5 milionu litrů.

Druhý vodojem: Cihlová katedrála s neuvěřitelnou akustikou

Ale ani tento obří rezervoár nestačil potřebám zvětšujícího se města, takže v r. 1894 byl přistavěn druhý vodojem, jehož projektantem byl brněnský inženýr Emil Procházka. Dno je tentokrát rovné a betonové, strop je tvořen soustavou valených kleneb, podpíranou sedmdesáti pilíři. Prostor, jehož rozměry jsou 35 x 55 m, výška 6,5 m, objem 8,5 milionu litrů, působí dojmem cihlové katedrály - a má také podobnou akustiku: přirozený dozvuk zde trvá neuvěřitelných 56 sekund!

Třetí vodojem: Beton a technika z počátku 20. století

Konečně třetí vodojem - resp. jeho dvě nádrže - je už celý z betonu a dokončen byl v r. 1917. Byl postaven podle plánů projekčního oddělení městských vodáren firmou Pittel+Brausewetter, a jeho objem je 15 milionu litrů.

Hrozba zániku a záchrana díky veřejnosti

Vodojemy sloužily svému účelu až do roku 1997, kdy byl odstaveny kvůli své nízké poloze, nezajišťující dostatečný tlak v potrubí. V roce 2014 byl areál dokonce určen k likvidaci (resp. k zasypání a přebudování na podzemní parkoviště podle návrhu ANO), po zveřejnění jejich fotografií se o ně zvedl nebývalý zájem a začalo se uvažovat o jejich novém využití. Roku 2019 byl objekt prohlášen Ministerstvem kultury za kulturní památku, přešel do péče TIC (Turistického informačního centra) města Brna a postupně byl citlivě zrekonstruován a posléze otevřen veřejnosti.

Otevření veřejnosti a zájem návštěvníků

Do nejstaršího vodojemu byli první návštěvníci vpuštěni roku 2020. Bylo třeba vybudovat přístupovou cestu pro pěší, původně byly nádrže přístupné pouze po žebřících. Druhý vodojem byl otevřen roku 2022, třetí na jaře 2024. Areál působící dojmem bizarního podzemního chrámu vzbudil okamžitě také zájem filmových společností. Jeho vizuální atraktivita je navíc posílena působivým osvětlením, podtrhujícím monumentalitu a tajuplnost stavby. A lidé se sem skutečně hrnou - jen v prvním roce jich zde bylo přes 100 000, a nebýt poměrně přísných kapacitních limitů, bylo by jich mnohem více.

Umění, světlo a hudba: VodojeMyArt

O kulturní program se stará projekt VodojeMyArt - jde o koncerty, instalace a vizuální show, využívající laserové projekce, videomapping a LED diody. V rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby zde např. proběhl cyklus tří “temných hodinek” - zpěvů lamentací a responsorií prováděných za tmy v předvečer daného svátku.

Brněnské vodojemy jsou zkrátka perfektní ukázkou, jak z původně technické stavby vytvořit atraktivní prostor s neopakovatelným geniem loci. Jen více takových!

Mohlo by vás také zajímat: